Otključavanje potencijala pučinskih vjetroelektrana u srednjoj i istočnoj Europi
Pučinska energija vjetra predstavlja ključnu priliku crnomorske regije za poboljšanje energetske sigurnosti, ubrzanu dekarbonizaciju regionalnog gospodarstva i otvaranje novih mogućnosti za gospodarski razvoj obalnih zajednica. Ipak, to zahtijeva hitno nadvladavanje nedostataka u upravljanju koje sprječava brže korištenje potencijala pučinske energije vjetra.
Bogati izvori energije vjetra predstavljaju veliku priliku za održivi gospodarski razvoj, izravno strano ulaganje i stvaranje visokokvalificirane radne snage. Proučavanjem i repliciranjem dobro uspostavljenih režima upravljanja, zemlje u regiji mogu ubrzati vlastiti razvoj pučinske energije uz izbjegavanje zamki i maksimiziranje pozitivnih rezultata.
Ovo su neki od glavnih zaključaka konferencije Otključavanja potencijala pučinskih vjetroelektrana u srednjoj i istočnoj Europi, održane 21. studenog u Sofiji. Tijekom događaja, CSD je predstavio svoju najnoviju analizu o usvajanju strateškog pravnog okvira za pučinske vjetroelektrane u Bugarskoj.
Stručnjacima CSD-a pridružili su se Delyan Dobrev, predsjednik Odbora za energetiku 50. Narodne skupštine Republike Bugarske, Ana Miljanovic Rusan, menadžerica, Offshore Energy and Nature Program, Renewables Grid Initative, Marta Sturzanu, stručnjakinja, Rumunjska udruga za vjetar, Murat Durak, predsjednik Turske udruge pučinskih vjetroelektrana, i Bernd Ockels, tehnički direktor za obnovljive izvore, ERM.
Tijekom događaja Delyan Dobev istaknuo je važnost ulaganja u pučinske projekte za sigurnost, dugoročni održivi gospodarski razvoj i više raspoloživih kapaciteta za pokrivanje potencijalnih nedostataka na tržištu električne energije u razdobljima najveće potražnje. Marta Sturzanu raspravljala je o iskustvu Rumunjske s donošenjem namjenskog regulatornog okvira za pučinske vjetroelektrane, naglašavajući da vlada razvija plan s određenim ciljevima i vremenskim okvirom za razvoj projekta. Napomenula je da bi se projekti trebali ocjenjivati na temelju troškovnih i neekonomskih kriterija, poput utjecaja na kritičnu energetsku infrastrukturu, kibernetičku sigurnost i sinergije s drugim tehnologijama s niskim udjelom ugljika. Ana Miljanović Rusan istaknula je potrebu Bugarske i Rumunjske za učenjem od zrelih tržišta o upravljanju potencijalnim ekološkim rizicima povezanim s projektima. Murat Durak predložio je da bi sektor energije vjetra na moru u Crnom moru trebao imati regionalni razvojni put koji uključuje izgradnju zajedničke luke i prijenosne infrastrukture, kao i opskrbnih lanaca. Bernd Okkels istaknuo je važnost aktivnih kampanja podizanja svijesti od strane nacionalnih i lokalnih vlasti koje će se baviti potencijalnim otporom lokalnih zajednica, koji je priječio završetak mnogih projekata u Europi.
Panelisti su se složili kako razvoj sektora zahtijeva stvaranje transparentnog i koherentnog regulatornog okvira za poticanje investitora za razvoj konkretnih projekata, kao i za prevladavanje tehničkih prepreka vezanih uz razvoj elektroenergetske mreže i lučke infrastrukture. Također je potrebna ciljana informativna kampanja kako bi se suprotstavili raširenim mitovima o negativnom utjecaju pučinskog vjetra na prirodu i bioraznolikost, koji potkopavaju javni kontinuitet prema razvoju sektora.